W drugiej połowie stycznia br. na teren budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce dotarły pierwsze dwa z czterech transformatorów blokowych, wyprodukowanych w Chinach. To ważne elementy elektrowni gazowo-parowej powstającej w Ostrołęce, które ze wszystkich dotychczas transportowanych części przebyły jedną z najdłuższych tras. Łączne zaawansowanie inwestycji (prace projektowe, budowlane oraz zakupy i dostawy) na koniec 2023 roku wyniosło 59,5%.
Mimo wymagających warunków atmosferycznych na początku roku kontynuowane są prace przy budowie elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce. Oprócz prac budowalnych trwają dostawy kolejnych komponentów na teren przyszłej elektrowni. W styczniu do Polski dotarły cztery transformatory blokowe, które wyprodukowano w Chinach. Każde z urządzeń waży 203 tony, mierzy ponad 10 m długości oraz 4,5 m wysokości. Transformatory zostały załadowane na frachtowiec w chińskim porcie Tianjin. Po pokonaniu ponad 10 tys. mil morskich, czyli ponad 18,5 tys. kilometrów, dotarły do Gdyni. W polskim porcie transformatory będą kolejno przeładowywane na specjalny wagon transportowy, aby wyruszyć w trwającą ponad tydzień drogę do Ostrołęki. Dwa pierwsze urządzenia dotarły już na plac budowy elektrowni, transport pozostałych planowany jest w najbliższym czasie. Do przewozu tak ciężkich urządzeń wybrano kolej, która była już wykorzystana do przewiezienia stojana generatora będącego elementem turbozespołu elektrowni.
Rola transformatora blokowego
Zadaniem transformatora blokowego jest podwyższenie poziomu napięcia, jaki występuje na wyjściu generatora, do poziomu napięcia odpowiedniego do przesyłu energii elektrycznej. Jest to ważne ogniwo łączące elektrownię z siecią elektroenergetyczną, które działa nieprzerwanie w warunkach pełnego obciążenia. W CCGT Ostrołęka zostaną zainstalowane cztery transformatory – trzy podstawowe i jeden zapasowy – o mocy 335 MVA każdy.
Najważniejsze komponenty już na miejscu
Na teren bloku gazowo-parowego dostarczone zostały już wszystkie kluczowe elementy turbozespołu (turbiny gazowa i parowa oraz generator), a także skraplacz. Montowane są już elementy kotła odzysknicowego i komina, a także powstają kolejne obiekty zespołu ostrołęckiej elektrowni.
Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Energi w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących Krajowy System Elektroenergetyczny. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.